Krótka historia VR

Technologia VR w opisach znalezionych w Internecie jawi się jako „cuda wianki” rodem z 2050 roku. Wszystko z nią związane brzmi tajemniczo, innowacyjnie i futurystycznie, prawda?

VR

źródło: www.pexels.com

Zagłębiając historię wirtualnej rzeczywistości dowiadujemy się jednak, że jej początki sięgają lat 50 ubiegłego wieku. Już w tamtych czasach amerykański wynalazca Morton Heilig pracował nad tajemniczym projektem o nazwie „Sensorama”. Sprzęt pana Mortona generował stereoskopowy trójwymiarowy obraz, dźwięk stereo, wydzielał zapachy, imitował wiatr i  posiadał wbudowaną wibrację w fotelu. „Sensorama” oferowała obejrzenie zapętlonego 10 minutowego filmu – przejażdżki rowerem po Brooklynie – zawierającego wszystkie wyżej wymienione funkcjonalności (ot, ciekawy materiał na wizualizację VR ;)). Niestety innowacyjny wynalazek nie wszedł wtedy do masowej produkcji. Gdyby wojsko czy przemysł zauważyły w nim potencjał, być może już nasi rodzice bawiliby się goglami VR…

W latach 90-tych wirtualna rzeczywistość zderzyła się ponownie z … rzeczywistością. Powstawały prototypy urządzeń,  podobnych do gogli (a nie jak w przypadku „Sensoramy”, do ogromnej szafy). Wirtualna rzeczywistość w nich prezentowana, nie była  jednak tak kolorowa i realistyczna. Ograniczenia technologiczne, niska rozdzielczość, waga okularów nie zapewniała komfortu wymaganego do przyjemnego użytkowania.  Kolejna rewolucja nastąpiła w roku 2012, kiedy Palmer Luckey zaczął pracować nad okularami Oculus Rift.

I tak oto, obecnie na rynku jest już dostępnych wiele urządzeń do wirtualnej rzeczywistości. Jednymi z najbardziej zaawansowanych są okulary HTC Vive oraz Samsung Gear VR. Na ich wypróbowanie zapraszamy do salonu Cybersowa.