9 września, 2016

FAQ

Często zadawane pytania.

1.Czy wirtualna rzeczywistość jest tak realistyczna jak wszyscy mówią?

Odpowiedź krótka: Nawet bardziej!

Odpowiedź wydłużona: Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że sprzęt VR naprawdę ROBI swoją robotę. Używając go, można odnieść wrażenie, jakbyśmy faktycznie (ciałem i duchem) przebywali w miejscu, które zostaje wykreowane w wirtualnej rzeczywistości. Dlatego, jeśli na przykład, masz lęk wysokości, nie wybieraj gry z chodzeniem po górskich szczytach – przy poziomie realności grafik w VR możesz przeżyć nieprzyjemne chwile 🙂 

2.Czy mogę przyjść do salonu jeśli nigdy wcześniej nie miałem styczności z VR?

Odpowiedź krótka: Tak! I to koniecznie 🙂

Odpowiedź wydłużona: Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z VR, to Cybersowa będzie najlepszym miejscem by to zmienić. Wejście do wirtualnej rzeczywistości jest niezwykłym przeżyciem i niesamowitą zabawą do której nie musisz się w żaden sposób przygotowywać. Weź z sobą znajomych! Najlepsze doświadczanie VR to … doświadczanie go z przyjaciółmi. Nie zapomnij aparatu, uwiecznienie reakcji innych osób na wirtualną rzeczywistość – bezcenne.

3.Czy VR jest dla kobiet?

Odpowiedź krótka: No, jasne! Dla kobiet, dla mężczyzn, dla dziewczynek i chłopaków.

Odpowiedź wydłużona: Era, w której sformułowanie kobieta-gracz nie istniało, już dawno odeszła w zapomnienie. Co więcej, dziewczyny odwiedzające nasz salon w wielu grach radzą sobie lepiej od chłopaków! Wirtualna rzeczywistość nie rozróżnia płci – zakładając gogle możesz stać się kimkolwiek zechcesz – kobietą, mężczyzną, czy nawet robotem! W grach VR czasem nie masz nawet ciała, a widzisz tylko poruszające się w przestrzeni ręce…

4.Czym jest Samsung Gear VR by Oculus z którego można korzystać w naszym salonie?

Odpowiedź krótka: Samsung Gear VR by Oculus to gogle wirtualnej rzeczywistości.

Odpowiedź wydłużona: Wyglądają jak trochę większe i trochę brzydsze okulary korekcyjne 🙂 Same włożenie gogli Samsung Gear VR nie powoduje wejścia do wirtualnej rzeczywistości. Dopiero w połączeniu z telefonem Samsung powstaje zestaw, dzięki któremu możemy “doświadczać” VR.

5.Czym jest HTC Vive z którego można korzystać w naszym salonie?

Odpowiedź krótka: HTC Vive jest kilkuelementowym zestawem umożliwiającym nam doświadczenie wirtualnej rzeczywistości.

Odpowiedź wydłużona: Zestaw HTC Vive składa się z okularów, dwóch kontrolerów oraz dwóch sensorów, które śledzą nasze ruchy. Okulary posiadają dwa ekrany o rozdzielczości 1080×1020, co zapewnia nam ostry i wyraźny obraz, a dzięki dwóm tzw. “stacjom bazowym” odpowiedzialnym za wykrywanie naszego położenia powierzchnia skanowania naszych ruchów może wynosić nawet 4,5m x 4,5m.  Zapraszamy do zabawy!

6.Skąd gracz wie, że nie wpadnie na ścianę korzystając z HTC Vive?

Odpowiedź krótka: Zabezpiecza go przed tym mechanizm zaimplementowany w okularach oraz pracownik salonu.

Odpowiedź wydłużona: W przypadku zbliżenia się do ściany gracz zobaczy przed sobą niebieską siatkę wygenerowaną przez okulary, informującą go o tym, że znajduje się w miejscu w którym nie powinno go być. Należy zrobić krok w przeciwnym kierunku i – jeżeli siatka zniknie- można bez obaw kontynuować sesję. Gracz może zostać ostrzeżony także przez pracownika salonu o tym, że zbliża się do granicy pola gry. Dodatkowo, bezpieczne pole gry jest wyznaczone przez matę po której stąpa gracz, warto zwrócić na nią uwagę podczas gry. A zatem… Keep calm and nie martw się ścianą 🙂  

7.Czy gogle mogą spaść z głowy w trakcie grania?

Odpowiedź krótka: Nie powinny, okulary zostają na głowie : )

Odpowiedź wydłużona: Przed przystąpieniem do sesji pracownik zadba o to i upewni się, czy okulary są prawidłowo założone na głowie gracza oraz czy nie ma ryzyka zsunięcia się ich głowy. Okulary HTC Vive tak jak Samsung Gear VR są wyposażone w regulowane paski na rzepy, dzięki którym można je dopasować indywidualnie do kształtu i wielkości głowy każdego klienta.

8.Czy w gry VR można grać we dwójkę?

Odpowiedź krótka: Można grać jednocześnie, w te same gry, ale nie będzie to tryb multiplayer.

Odpowiedź wydłużona: Na rynku gier VR są dostępne gry, w które można grać we dwójkę (lokalny multiplayer jak i online). Na chwilę obecną w naszym salonie nie oferujemy gier dla dwóch lub więcej osób.

9.Czy zabawa w wirtualnej rzeczywistości jest bezpieczna dla zdrowia?

Odpowiedź krótka: Tak, jest bezpieczna.

Odpowiedź wydłużona: Zabawa w wirtualnej rzeczywistości nie zagraża naszemu zdrowiu, o ile przestrzegamy kilku zasad. Przed wizytą w salonie trzeba zapoznać się z naszym regulaminem oraz ostrzeżeniem dot. zdrowia i bezpieczeństwa. Podczas gry należy pamiętać, iż należy zawsze słuchać poleceń pracownika salonu.

10.Czy gry VR mogą powodować mdłości?

Odpowiedź krótka: Gry VR mogą powodować mdłości.

Odpowiedź wydłużona: Doświadczenie VR może powodować zawroty głowy czy mdłości. Spowodowane jest to m.in. tym, że podczas odbywania sesji (przykład dla Samsung Gear) mózg gracza odbiera sygnały, że znajduje się w ruchu, a faktycznie stoi lub siedzi w miejscu. Takie skutki uboczne należą jednak do rzadkości.

11.Noszę okulary, czy mogę korzystać ze sprzętu VR?

Odpowiedź krótka: Pewnie!

Odpowiedź wydłużona: Jeśli nosisz okulary, jest bardzo duża szansa, że spokojnie zmieszczą się one do gogli VR i będziesz mógł bez problemu odbyć swoją sesję. Czasami zdarza się, że okulary mają nietypowy kształt i wielkość i niestety nie pasują do naszego sprzętu. Wtedy też nie ma co się martwić, a okulary należy zdjąć. W większości przypadków będziesz w stanie dostosować ostrość gogli VR tak, byś wirtualną rzeczywistość widział odpowiednio ostro. Jeśli naprzemiennie nosisz okulary i soczewki kontaktowe, łatwiej będzie zabrać te drugie na wizytę w naszym salonie VR.

12.Jakie rodzaje gier VR istnieją?

Odpowiedź krótka: Jest wieeeele rodzajów gier.

Odpowiedź wydłużona: Biblioteka dostępnych gier jest tak rozbudowana, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Od gier zręcznościowych, wymagających od nas nie lada sprawności fizycznej, poprzez gry edukacyjne, w których możemy np. odbyć wirtualny spacer po układzie słonecznym, kończąc na grach logicznych, w których stajemy przed stresującymi wyzwaniami takimi jak chociażby rozbrojenie bomby. Znajdą się pozycje  zarówno dla graczy poszukujących “mocniejszych wrażeń” (można przykładowo powstrzymać apokalipsę zombie) jak i dla najmłodszych (strzelanie z łuku w bajkowej krainie na pewno przypadnie takim osobom do gustu).

13.Jaką grę/film polecacie na początek?

Odpowiedź krótka: “Laboratorium” (HTC Vive) oraz “Wprowadzenie do wirtualnej rzeczywistości” (Samsung Gear VR).

Odpowiedź wydłużona: W przypadku HTC Vive idealną propozycją na początek jest gra ‘The Lab’. Jest to kompilacja kilku ciekawych plansz: możemy wejść na szczyt góry, strzelać z łuku czy na przykład naprawić robota. Laboratorium pozwoli na pełne wrażeń pierwsze spotkanie z wirtualną rzeczywistością oraz nauczy podstawowych funkcji kontrolerów. W przypadku Samsung Gear VR najlepszym filmem dla początkujących będzie “Wprowadzenie do wirtualnej rzeczywistości”. Możemy tam zobaczyć po trochu wszystkiego: przepiękne krajobrazy z odległych zakątków Ziemi, konstelacje gwiezdne czy stanąć oko w oko ze stworzeniami z zamierzchłych czasów.

14.Jakie znaczenie ma dźwięk w materiałach VR?

Odpowiedź krótka: Dźwięk ma bardzo duże znaczenie.

Odpowiedź wydłużona: Jeżeli chcemy, żeby nasza  „podróż” do wirtualnej rzeczywistości była jak najbardziej „rzeczywista” musimy zadbać o to, aby całkowicie odciąć się od dźwięków dochodzących z rzeczywistości… niewirtualnej. W naszym salonie posiadamy profesjonalne słuchawki, które o to zadbają. Przed startem sesji zwróć uwagę czy są ustawione na odpowiednią dla Ciebie głośność i czy dobrze leżą, a ewentualne uwagi koniecznie zgłoś pracownikowi salonu.

15.W jaki sposób gracz porusza się w przestrzeni VR?

Odpowiedź krótka: Zależy od gry.

Odpowiedź wydłużona: Jeżeli gra wymaga od nas poruszania się, HTC Vive pozwala nam na fizyczne przemieszczanie się po pokoju, co skutkuje tym samym w przestrzeni VR. Z reguły obszary dostępne w grach są duże i nie jesteśmy w stanie ich całych przejść, ponieważ miejsce na stanowisku w salonie jest ograniczone. Z pomocą przychodzą wtedy kontrolery ruchowe trzymane w dłoniach, dzięki którym możemy poruszać się po wirtualnej lokacji. W zależności od aplikacji czy gry poruszanie się za pomocą kontrolerów może wyglądać inaczej. Pracownik przeszkoli gracza przed sesją, aby rozwiać wszystkie jego wątpliwości i by mógł w pełni komfortu i z przyjemnością przemierzać wirtualne lokacje.

16.Jakie są nasze komputery obsługujące sprzęt VR?

Odpowiedź krótka: Odpowiednie 🙂

Odpowiedź wydłużona: Dysponujemy komputerami, które zapewniają w pełni komfortową rozrywkę VR, pozbawioną chwil zawieszania się sprzętu czy spadków liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Wszystkie parametry pokrywają się z wymaganiami producentów naszego sprzętu VR (a w niektórych podzespołach nawet je wyprzedzają). Dlatego też mamy pewność, że doświadczenie VR w naszym salonie będzie miało wysoką jakość.

18.Czy mogę obserwować jako osoba trzecia, co robi gracz?

Odpowiedź krótka: I tak, i nie. Ale bardziej tak.

Odpowiedź wydłużona: W przypadku HTC Vive możemy na bieżąco śledzić poczynania gracza odbywającego sesje – mamy pełen podgląd na grę, na monitorze podłączonym do sprzętu. Jest  na nim wyświetlany obraz, który widzi osoba grająca na HTC Vive. Każdy jej ruch głową czy ręką w grze jest widoczny dla osób przebywających w salonie. Dzięki temu, na przykład, pracownik łatwo może pomóc graczowi gdy ten nie wie, co w danym momencie gry należy zrobić. Widowisko jest więc także ciekawe, dla osób towarzyszących, które mogą komentować i obserwować poczynania swojego znajomego. W Samsungach Gear VR nie mamy możliwości „podglądu”.